trečiadienis, liepos 23, 2008

Kaip naudoti poliarizacini filtra?

Fotografuojant peizažus ir gamtą kai diena būna giedra, dažnai susiduriame su problema, kai nuotraukose dangaus spalva tampa blanki, o tolumoje esantys objektai ir horizontas tarsi pranyksta migloje. Tai nutinka ore esant drėgmei, kuri trukdo užfiksuoti gyvus ir ryškius objektus. Labiausiai matomas miglos efektas, kai norimi užfiksuoti objektai yra pakankamai toli. Vienas iš būdų padėti fotoaparatui įamžinti ryškius vaizdus - pasinaudoti poliarizuojančiu šviesą filtru, taip vadinamu poliarizaciniu filtru.

Čia pateikiami du nuotraukų pavyzdžiai, kurios buvo darytos esant giedram orui, šviečiant kaitriai saulei. Gautą pirmąją nuotrauką kiek gadina ore tvyranti migla, rezultatą menkina kontrasto stoka, migloti toliai ir neryškus dangus. Kita nuotrauka yra daryta beveik tuo pačiu metu, tomis pačiomis apšvietimo sąlygomis, naudojant šviesą poliarizuojantį filtrą. Akivaizdžiai yra matomas pokytis nuotraukoje: filtras buvo pasuktas taip , kad būtų išgaunamas didžiausias jo panaudojimo efektas. Nuotraukoje migla tarsi dingo, vaizdas tapo gyvesnis ir ryškesnis. Kaip panaudoti šviesą poliarizuojantį filtrą norimam efektui išgauti ir kaip nuotraukoms suteikti gyvybingumo, galite pasižiūrėti pateiktoje vaizdo medžiagoje. Toliau paminėsime, ką reikėtų daryti, kad nuotraukos taptų gyvesnės ir teiktų daugiau džiaugsmo.
Keletas patarimų apie šviesą poliarizuojančių filtrų naudojimą.
1. Filtro įsigijimas. Šviesą poliarizuojančiais filtrais prekiauja daugelis fototechnikos salonų. Kaina – nuo 90 litų. Tinkamą filtrą įsigyti padės žvilgsnis į objektyvo priekinę dalį, kur būna užrašytas naudotino filtro skersmuo (milimetrais). Canon 18-55 mm ir Olympus 14-42 mm komplekte esantiems objektyvams yra tinkami 58 mm skersmens filtrai. Nikkor ir Pentax 18-55 mm komplekte esantys objektyvai yra pritaikyti 52 mm skersmens filtrų naudojimui. Sony 18-70mm vadinamieji „kitiniai“ objektyvai turi 55 mm skersmens sriegį filtrui prisukti.
2. Filtrą prisukite švelniai, tiksliai pataikydami į sriegių griovelius. Neužsukite per stipriai, nes gali kilti problemų nuimant. Kai filtras yra prisuktas, pasukite sukamą filtro dalį taip, kad gautumėte didžiausią naudojamą filtro efektą (taip kontroliuojamas atspindžių intensyvumas). Sukant filtrą jo laidumo šviesai savybės keičiasi, todėl efektą sekite vaizdo ieškiklyje arba fotoaparato ekrane. Parinkite labiausiai tinkamą efektą ir nustokite sukti filtrą. Filtro efektas taip pat priklauso ir nuo krintančios į objektą šviesos kampo. Šviesos kryptis gali padidinti ar sumažinti filtro poveikį. Manoma, kad geriausi rezultatai yra gaunami, kai fotografuojama lygiagrečiai saulės spindulių krypčiai.
3. Kad padidintume naudojamo filtro efektą, savo fotoaparato nustatymuose sureguliuokite baltos šviesos balansą, parinkdami „Daylight“ režimą arba jo atitikmenį. Taip pat tam galite panaudoti ir „Exposure Compensation“ funkciją, pavyzdžiui nustatydami reikšmes -2/3 arba -1 EV. Taip gaunamam vaizdui suteiksite daugiau dramatiškumo ir gaunamas vaizdas bus gyvesnis.
4. Nufotografavę norimus vaizdus nepamirškite nuimti filtrą ir nustatyti fotoaparato pradinius režimus. Filtrą galite naudoti toliau, jei diena yra ypač saulėta, o šviesa tiesiog „degina“ nuotraukas vieną po kitos, t.y. filtras kiek sumažins per didelį šviesos poveikį.
Dėmesio! Pastabos.
Poliarizuojantis filtras sumažina šviesos srautą, patenkantį į fotoaparatą. Dėl šios priežasties fotoaparatas naudoja ilgesnės trukmės ekspozicijos režimus. Tai, be abejonės, padidina vibracijos ir judesio įtaką nuotraukoms, dėl to reikia stengtis fotoaparatą laikyti stabiliau, o fotografuojant nepajudinti.
Poliarizuojantis filtras didžiausią poveikį turės saulėtą dieną ir esant pakankamam apšvietimui. Jei lauke apsiniaukę arba pernelyg debesuota, filtro poveikio galite ir nepastebėti. Išskyrus tai, jog sumažins šviesos srautą, parenkantį į fotoaparatą. Taip pat jo efektas gali būti nepastebimas naudojantis patalpoje ir vakare bei naktį.
Kartais poliarizuojantis filtras gali sukelti nepageidaujamus spalvų bei kontrasto iškraipymus, todėl, sukant jį, filtro poveikį galite sumažinti. Tokiu atveju nufotografuokite dvi nuotraukas, vieną su filtru, kitą be jo, ir tada patys nuspręsite, kuri nuotrauka Jums labiau tinka.
Kad garantuoti teisingą filtro panaudojimą, reikia turėti omenyje tai, kad fotoaparato komplekte esantys objektyvai (pigūs) fokusuojant pasuka objektyvo priekinę dalį kartu su poliarizuojančiu filtru. Kad išvengtume netikslumų, fokusuojant nuspauskite užrakto mygtuką ne iki galo, kad aparatas galėtų atlikti fokusavimą ir tik tada baikite reguliuoti poliarizuojantį filtrą , jį pasukdami iki reikiamos padėties. Tada bus gautas norimas efektas ir galėsite užbaigti fotografavimą.
Pastabos apie poliarizuojančius filtrus.
Poliarizuojantys filtrai būna dviejų tipų – „Linear“ (LPL) ir „Circular“ (CPL). Skaitmeniniams veidrodiniams fotoaparatams yra naudojami antrojo tipo filtrai, kurie netrukdo šiuolaikiniam aparatui atlikti atstumų matavimo ir fokusavimo funkcijų, todėl rekomenduojama įsigyti tik juos.
Populiariausi šiuo metu yra „Hoya“ filtrai, turintys HMC dangą, gerinančią praleidžiamo šviesos srauto savybes. Multi Coated“ danga pagerina filtro savybes. Ypač kokybiški yra „Rodenstock“ filtrai.
Poliarizuojantys filtrai gali šiek tiek tamsinti vaizdą, ypač nuotraukų kraštuose. Tai yra pastebima naudojant plataus matymo kampo („Ultra Wide“) objektyvus – matomas kraštuose vaizdas yra aiškiai tamsesnis. Norint tokį efektą sumažinti, reikia naudoti plonesnius CPL filtrus. Vieni ploniausių ir puikiai tinkantys plačiakampiams objektyvams - „Rodenstock“ filtrai. Jie už sumokėtus pinigus „atidirba“ dukart tiek.
Panaudoti duomenys iš http://www.dslrtips.com.

Komentarų nėra: